top of page

 

Seyahat Sigortası Nedir ?

 

Seyahat sigortası hem yurt içi, hem yurt dışı seyahatlerde karşılaşabilinecek hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşitidir. Yurtdışı seyahat sigortası, özelikle Avrupa ülkeleri vize işlemlerinin bir önkoşulu olması  nedeniyle (Schengen vizesi) “vize sigortası” olarak da bilinir.

 

Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir ?

Sigorta teminatı, sigorta şirketlerine ve ürün özelliklerine göre farklılık gösterir. Bu nedenle doğru sigorta teminatına sahip bir poliçe seyahatiniz esnasında rahat etmeniz açısından gerekli ve önemlidir. Yurtdışı seyahat sigortasında, sigorta şirketleri tarafından verilen hizmetlerde çeşitli ek maddeler olabilmektedir. Bunun yanı sıra genel bilgi servislerinde sigorta şirketlerinin sundukları hizmetlerde de farklılık bulunabilmektedir.

 

 

Seyahat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Seyahat sigortası şartları ve tipleri devlet tarafından belirlendiği için standarttır. Teminat süreleri için ise iki seçenek bulunur: kısa süreli ve uzun süreli. Kısa süreli teminat toplamda 100 gün olup, seyahat başına 60 gün ile sınırlıdır. Uzun süreli teminatta toplam süre sınırı yoktur ancak seyahat başına 90 gün ile sınırlıdır. Bu süre sonunda seyahat sigortasının geçerliliği için yurda giriş-çıkış yapılması gerekir.

 

 

Seyahat Sigortası Kapsamında Sigortalının Yükümlülükleri Nelerdir?

 

Seyahat sigortası kapsamındaki kişiler, yurtdışında gerçekleşen kaza, hastalık, yaralanma, ölüm gibi durumlarda sigorta şirketine bilgi vermek zorundadırlar. Bu şekilde sigorta şirketi tarafından ilgili sağlık kuruluşu veya diğer mercilere yönlendirilirken, ödeme yapılacak durumlar ve ödeme limitleri hakkında da bilgi sahibi olurlar.

 

 

Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Seyahat sigortası ücretleri öncelikle yaş ve kapsama göre belirlenir. 65 yaş ve altı kişilerin ödemeleri daha az, 65 yaş ve üzeri kişilerin ödemeleri ise daha çok olur. Ancak seyahat sağlık sigortası kısa süreli bir sigorta olduğu içinsigorta primleri büyük farklar göstermez.

bottom of page